Home » Rozwój dziecka » Język migowy z małym dzieckiem. Czy warto?

Język migowy z małym dzieckiem. Czy warto?

Język migowy – wczesne rozmowy z niemowlakiem

Dziecko od narodzin jest istotą społeczną. Zanim nauczy się komunikować werbalnie, jest biernym użytkownikiem języka – rozpoznaje głosy, słyszy dźwięki. Początkowo, komunikuje się z rodzicami lub opiekunami głównie płaczem. Z czasem, dziecko zaczyna używać gestów i mimiki – pojawia się uśmiech, kontakt wzrokowy, wskazywanie palcem. Stopniowo dochodzą nowe słowa, a mowa bierna się rozwija.

Miganie z dzieckiem

Dziecko, które nie mówi z różnych powodów – wieku, ograniczeń fizycznych i psychicznych jest pozbawione narzędzia do komunikacji. Język migowy polega na wprowadzaniu krok po kroku odpowiednich znaków, gestów – podczas kąpieli, jedzenia, codziennych aktywności. Należy pamiętać, że każdemu gestowi musi towarzyszyć słowo. W ten sposób dziecko łączy znak ze słowem, który dany gest oznacza.

Co zyskujesz migając?

Dziecko w wieku 6 miesięcy potrafi zlokalizować źródło dźwięku, sporadycznie reaguje na własne imię i potrafi rozpoznać intonację głosu. Migając od wczesnych dni, półroczne dziecko rozumie już niektóre powtarzalne znaki migowe. Dziecko wie, co do niego „mówisz”. Co daje miganie?

  • Przyspiesza rozwój mowy dziecka – maluszki w wieku 3 lat są na poziomie językowym czterolatków.
  • Motywuje do ekspresji językowej – podekscytowanie z możliwości komunikacji na poziomie niewerbalnym daje większą motywację do wypowiadania pierwszych słów.
  • Ułatwia proces nabywania mowy – 8-9-miesięczne maluszki są bardziej świadome swoich potrzeb i uczuć. Niestety, w tym wieku, jeszcze nie potrafią tego określić słowami. Mogą używać gestu PIĆ – informując o pragnieniu, JEŚĆ – sygnalizując głód, BAWIĆ SIĘ – potrzebując uwagi. Istnieje wiele innych gestów, które pokazują potrzeby dziecka.
  • Umacnia więź pomiędzy opiekunem a dzieckiem – rozumiejąc i realizując potrzeby dziecka i zauważając jego komunikaty, zapewniamy mu przyjazne i bezpieczne środowisko.

Od czego zacząć?

Już znasz zalety migania do dziecka. Jednak zanim zaczniesz wdrażać język migowy, poznaj kilka zasad i trików, które pomogą Ci w swobodny sposób zacząć tę przygodę. Pamiętaj, że:

  • Język migowy najlepiej zacząć około 6 miesiąca życia (wtedy nie będziesz tylko nadawcą komunikatów, ale również ich odbiorcą).
  • Warto rozpocząć od kilku prostych gestów – jeść, koniec, jeszcze.
  • Miganie stosuj w sposób konsekwentny.
  • Zadbaj o generalizację – zapoznaj członków rodziny z podstawowymi gestami.
  • Bacznie obserwuj własne dziecko, może ono migać modyfikując ruchy rąk.
  • Stopniowo poszerzaj zasób używanych gestów.

Prawdę mówiąc, język migowy jest przeznaczony dla dzieci od pierwszych ich dni. Jednak taki maluszek nie odpowie na nasze miganie. Gdy będziesz używał gestów w sposób systematyczny, oczekuj odpowiedzi już po miesiącu.

Szukasz inspiracji? Włącz miganie w muzykę. Poszerz zakres migania stosując gesty podczas różnych zabaw. Zobacz czy Twój maluszek jest gotowy rozpocząć przygodę z nową metodą komunikacji. Co sprawdzi się najlepiej? Proste piosenki z wykorzystaniem gestu.

Język migowy jest doskonałą metodą urozmaicenia dziecięcych zabaw i przede wszystkim pomysłem na komunikowanie się ze swoim dzieckiem w sposób łatwy i niestresujący. Pamiętaj, że to Ty tworzysz wspaniały zespół ze swoją pociechą, w którym możesz się z nim komunikować za pomocą specjalnych znaków (niekoniecznie typowych dla klasycznego języka migowego). Spróbuj, a przekonasz się, że komunikacja może być szybka, łatwa i bardzo przyjemna.

Co myślisz o dziecięcym języku migowym? Czy stosujesz go w swoim domu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *