Home » Bez kategorii » 6 porad jak wspierać wysoko wrażliwe dziecko?

6 porad jak wspierać wysoko wrażliwe dziecko?

Do napisania tekstu skłoniły mnie doświadczenia ostatnich lat, od kiedy wychowujemy wysoko wrażliwą córeczkę. Często zadawałem sobie pytanie: jak wspierać wysoko wrażliwe dziecko? Być może, skoro czytasz ten tekst – masz takie dziecko lub sam wiesz „jak to jest”. Wysoko wrażliwe osoby często ponoszą większy koszt codziennych zmagań i wyzwań.

Nieocenioną pomocą we wsparciu pociechy jest wprowadzenie i konsekwentne stosowanie pewnych strategii wychowawczych. Nie są one gotowym przepisem na rozładowanie emocjonalne i pozbycie się nadmiaru stresu i bodźców. Są tylko wsparciem, które możesz dać dziecku – by ustabilizować jego emocje, wprowadzić spokój i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Oto kilka strategii, które mogą stać się nieocenioną pomocą w wychowaniu i edukacji WWD:

  • Zaakceptuj i uszanuj

Zaakceptuj i uszanuj to, że Twoje dziecko lub uczeń jest wysoko wrażliwy i nie jest to wadą. Zobacz w tym zaletę i wielką wartość. Postaraj się wspierać dziecko takim, jakim jest. Nie należy nikogo zachęcać do bycia bardziej śmiałym, twardym i mniej emocjonalnym – ma to zupełnie odwrotny skutek i utwierdza dziecko w przekonaniu, że jest niewystarczająco dobre. Jeśli mały człowiek nie spotka się ze zrozumieniem i wsparciem, może to odbić się w jego życiu dorosłym – niskim poczuciem wartości, depresją, lękiem.

  • Bądź cierpliwy

Każde dziecko potrzebuje czasu na wykonanie zadania lub polecenia. Popędzanie i ocenianie pogarsza sytuację, zwiększając poziom pobudzenia i stresu. Nie okazuj zniecierpliwienia, ale też nie zachęcaj do aktywności, cierpliwie pomagaj w stawianiu czoła nowym wyzwaniom. Obserwacja i presja mogą być źródłem wielkiego stresu i nagłej blokady. Pozwól, by dziecko zabierało głos tylko w sytuacjach, kiedy jest na to gotowe, daj mu możliwość komunikacji wspomagającej, organizuj dyskusje w małych grupach.

  • Nazwij uczucia i emocje

Wspomóż dziecko w nazywaniu i wyrażaniu emocji, które w stresujących sytuacjach są bardzo silne. Dając dziecku wsparcie emocjonalne, pokazujemy mu, że każda z emocji jest do przyjęcia, należy tylko ją określić, nazwać i zaakceptować. Z czasem dziecko same będzie umiało poradzić sobie z własnymi emocjami, potrzebuje tylko początkowo drogowskazu i wielkiej dawki zrozumienia.

  • Zadbaj o rytuały

Zadbaj o to by każdy dzień był względnie zaplanowany. Daje to dziecku duże poczucie bezpieczeństwa. Jest to istotna kwestia we wsparciu jego prawidłowego rozwoju. Przewidywalność daje maluszkowi możliwość zajęcia się własnymi potrzebami. Przez rytuały, dzieci uczą się schematów, które pozwalają uporządkować dzień. Wiedząc o nadchodzącej zmianie, postaraj się przygotować dziecko – fizycznie i emocjonalnie.

  • Stwórz kącik emocji

Stwórz ciche i spokojne miejsce, które możesz nazwać „kącikiem emocji”, gdzie dziecko będzie mogło w swobodny sposób wyrazić złość, strach i smutek. Uważaj na pobudzenie WWD – w porównaniu z grupą rówieśniczą, wysoko wrażliwe dzieci potrzebują więcej ciszy i spokoju, aby zaakceptować i przetworzyć własne doświadczenia. Opanowanie pobudzenia zajmuje co najmniej 20 minut, dlatego warto dać dziecku możliwość izolacji i pobycia tylko z własnymi emocjami.

  • Uważaj na nadmiar bodźców

Wyciszenie zbędnych bodźców z otoczenia wymaga dużych nakładów energii, lecz jest do wykonania. Dystraktory mogą sprawić, że dziecko będzie nieuważne, pobudzone i ambiwalentne emocjonalnie. Zbędne bodźce to przede wszystkim – bodźce sensoryczne (metki, materiały ubrań), bodźce społeczne (kontakt wzrokowy, konwersacja), bodźce rozpraszające (hałas, elektronika).

  • Pozbądź się surowych metod dyscyplinarnych

Wysoko wrażliwe dzieci doskonale zdają sobie sprawę z ogólnych zasad – wystarczy delikatnie przypomnieć im o nich, najlepiej na osobności. Dla niektórych osób samo upomnienie i pokazanie błędu jest wielką karą. Dziecko ukarane i zawstydzone zapamięta tę naganę na długie lata, przy czym może to skutkować obniżeniem samooceny. Tym sposobem, może już nigdy nie zechcieć ponownie wykonać danej aktywności, unikać miejsca czy osoby, z którą kojarzy sytuację stresogenną.

Masz szczęście!

Dzieci wysoko wrażliwe to osoby ciekawe, kreatywne o dużym zrozumieniu i empatii. Zazwyczaj bystre, entuzjastyczne z bogatą intuicją. Natłok bodźców i stres mogą przyćmiewać te cechy. Jednak gdy dziecko otrzymuje zrozumienie wsparcie, uczy się jak radzić sobie z pobudzeniem i emocjami. Wzrasta w poczuciu, że jego wrażliwość jest czymś, czego nie należy się wyzbyć, a docenić i pielęgnować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *